iWoman.pl Forum Rodzina Dzieci dieta niemowlaka - czyli co i kiedy wprowadzamy

Grupa: Rodzina / Dzieci

dieta niemowlaka - czyli co i kiedy wprowadzamy
ola84-21 22.02.10, 14:51:20
ola84-21
W 4 miesiącu niezależnie od wzbogacenia diety w witaminy i składniki mineralne rozpoczynamy dokarmianie niemowlęcia potrawami dodatkowo przygotowywanymi i podajemy je (zależnie od sposobu karmienia) zamiast pokarmu matki lub mieszanki mlecznej. Pierwszą potrawą, jaką wprowadzamy w 4 miesiącu zamiast jednego posiłku mlecznego, jest zupa jarzynowa przecierana z różnych warzyw (w początkowym okresie z przewagą marchwi i ziemniaków), którą podajemy na obiad. Porcja zupy musi być równa porcji pokarmu matki lub mieszanki mlecznej odpowiedniej dla danego okresu życia niemowlęcia.

W 5 miesiącu wprowadzamy drugi dodatkowy posiłek zamiast pokarmu matki lub mieszanki mlecznej, tj. kaszę mannę na pełnym mleku oraz żółtko. Żółtko jest produktem o bardzo wysokiej wartości odżywczej, dlatego doskonale nadaje się do uzupełniania diety niemowlęcia wzbogacając ją w żelazo, związki fosforowe (lecytynę), witaminę A, a poza tym w pełnowartościowe białko i wapń. W początkowym okresie podajemy niemowlęciu żółtko z zupą jarzynową, przy czym rozpoczynamy podawanie od 1 łyżeczki co drugi dzień i dochodzimy stopniowo w 7-8 miesiącu życia do 1 żółtka dziennie. Podajemy je zagotowane w potrawach po uprzednim rozprowadzeniu zupą, kaszką na mleku, kisielem itp., tak aby zostało ścięto w bardzo drobne, niewidoczne dla oka kłaczki. Nie należy zwiększać podanej ilości żółtka, gdyż niektóre dzieci łatwo się na nie uczulają. Kaszę na mleku możemy podawać w początkowym okresie, tj. w 5-tym miesiącu życia w postaci półpłynnej (na 100 g pełnego mleka 4 g kaszy i 5 g cukru), przy czym podajemy ją przez smoczek.

W 6-7 miesiącu niemowlę może otrzymywać kaszkę półgęstą do karmienia łyżeczką (na 100 g mleka 6-7 g kaszki i 5 g cukru). Kaszkę można mieszać przed podaniem z utartym osłodzonym jabłkiem lub z przetartymi owocami (truskawki, maliny, poziomki). Po spożyciu pół gęstej kaszki niemowlę może otrzymać do popicia troszkę herbatki łub kompotu. Lepiej jest poić niemowlę łyżeczką zamiast przez smoczek, a w 6-7 miesiącu można już uczyć je pić z filiżanki (filiżankę i łyżeczkę łatwiej jest utrzymać w czystości, aniżeli butelkę i smoczek). Niemowlętom starszym zamiast kaszki manny możemy podawać kaszkę krakowską, kukurydzaną, płatki owsiane, ryż ugotowany na miękko itp. Możemy także ugotować kaszkę na wodzie i podać z przetartym twarogiem i utartym jabłkiem z dodatkiem cukru.

W 5 miesiącu zaczynamy podawać zupę jarzynową na rosole, poprzedzając tym samym wprowadzenie mięsa

W 6.miesiącu wprowadzamy mięso i papki z jarzyn. Jeśli chodzi o gatunek mięsa, to może to być każde chude mięso, a więc: cielęcina, chuda wołowina, wieprzowina (schab, szynka), baranina, jak również mięso królicze, drób oraz ryby słodkowodne, najlepiej świeżo złowione. Z podrobów możemy podać niemowlęciu bardzo świeżą wątrobę, grasicę, serce, mózg i ozór. Mięso podajemy bardzo miękko ugotowane i rozdrobnione na miazgę (mielone, siekane, skrobane), a potem jeszcze raz zagotowane z zupą. rosołem lub papką z jarzyn.

Niemowlęta starsze mogą otrzymywać mięso w postaci gotowanego pulpetu, a przy końcu pierwszego roku nawet, w postaci mielonego smażonego kotlecika. Z wędlin podajemy chudą szynkę, polędwicę lub parówki gotowane. Mięso najlepiej gotować z jarzynami przeznaczonymi na zupę (wcześniej rozpocząć gotowanie mięsa aniżeli jarzyn) lub w rosole. Małe kawałki ryby lub małe rybki wystarczy gotować w wywarze z warzyw 10-15 minut, należy je jednak przed przetarciem dokładnie obrać z ości, a mięso po przetarciu zagotować

W 6 miesiącu wprowadzamy papką z jarzyn przetartych podawaną łyżeczką, czyli tzw "jarzynką" Ponieważ papkę z jarzyn otrzymuje niemowlę na obiad, obok zupy jarzynowej (w ramach ilości warzyw przewidzianych na zupę), zmniejszamy więc w tym posiłku ilość zupy na rzecz papki z jarzyn. Wprowadzenie papek z jarzyn zasadniczo nie wpływa na zwiększenie spożycia warzyw, zmieniona zostaje tylko ich postać i sposób przyrządzania. Do potraw z jarzyn niemowlę otrzymuje mięso lub żółtko. Papkę z jarzyn najlepiej zacząć podawać już w 6 miesiącu, gdyż młodsze niemowlę łatwiej jest przyzwyczaić do spożywania potraw gęstych 0 różnym smaku. Na papki najlepiej nadają się takie warzywa, jak marchew, szpinak, ziemniaki, kalafiory, kalarepa, dynia, buraki, brukselka, a dla niemowląt starszych również kapusta włoska. Niektóre papki możemy podawać z warzyw mieszanych, np. z marchwi i kalarepy. z brukselki i puree z ziemniaków itp.

W 6 miesiącu, jeżeli zachodzi potrzeba, możemy podawać zamiast jednego karmienia piersią sucharek lub herbatnik z mlekiem przez smoczek w takiej ilości jak kaszkę (na 100 g pełnego mleka bierzemy 5 g sucharka lub herbatnika i 5 g cukru).

W 7-8 miesiącu ilość sucharka należy zwiększyć do 7-8 g na 100 g mleka.

W 7 miesiącu zamiast jednego karmienia piersią wprowadzamy twaróg w postaci specjalnie przygotowanej papki. Twaróg dla niemowląt przygotowujemy z mleka zsiadłego, nieprzekiszonego, uprzednio przegotowanego, zakwaszonego specjalnymi tabletkami kwaszącymi. Twaróg przyrządzony z mleka nieprzegotowanego nie nadaje się dla niemowląt, gdyż jest silnie zakażony bakteriami z grupy Coli. Papki z twarogu przyrządzamy z dodatkiem mleka, cukru i ewentualnie herbatnika. Papkę z twarogu podajemy niemowlęciu jako odrębny posiłek zamiast 1 karmienia piersią lub zamiast mieszanki mlecznej. Z tego też względu wartość odżywcza porcji musi odpowiadać wartości danego posiłku. Ponieważ różnica między objętością porcji mlecznej a porcją papki z twarogu dochodzi do 50%. jako dopełnienie objętościowe (ilościowe) wprowadzamy herbatę z cukrem lub mleko.

W 7 miesiącu możemy wprowadzić również kompot z przecieranych owoców lub kisiel owocowy, albo też kisiel mleczny z dodatkiem żółtka ( W 7 albo 8 miesiącu kończymy już karmienie piersią).

W 8 miesiącu z 5 posiłków jeden, t j. podwieczorek, traktujemy jako posiłek mniejszy złożony głównie z gotowanych lub surowych owoców i małej ilości mleka (kisiel mleczny kisiel owocowy polany mlekiem itp.).

W 8 miesiącu życia niemowlęcia możemy podawać żółtko pod postacią drobniutkich lanych klusek. Od 7-8 miesiąca stosujemy w jednym dniu i mięso i żółtko, aby zapewnić niemowlęciu wszystkie niezbędne aminokwasy występujące w pełnowartościowym białku, a zwłaszcza występujące w białku mięsa i jaja, Niemowlęta uczulone na żółtko (jajo) muszą otrzymywać w zamian zwiększone porcje mięsa lub twarogu.

W 9 i 10 miesiącu zasadniczo nie wprowadzamy nowych potraw staramy się natomiast, by dziecko otrzymywało pożywienie jak najbardziej urozmaicone. Posiłki w tym okresie upodabniają się coraz bardziej do posiłków dziecka w drugim roku życia Wprowadzamy różne zupy (nie tylko z warzyw mieszanych), np. barszcz zabielany, zupą ogórkową z drobniutko utartym obranym ogórkiem zupę kalafiorową, zupę z kalarepy itp., różne kasze różne i coraz grubiej rozdrabniane owoce. np. roztarte truskawki Sok z pomidora lub z pomarańczy przekrajanych poprzecznie na połowę wybieramy wprost łyżeczką razem z miąższem. Jabłka podajemy obrane, i podzielone na części wprost do gryzienia. W okresie zimy owoce świeże zastępujemy częściowo kompotem, galaretką z suszonych owoców, musem jabłecznym i owocami mrożonymi (te ostatnie można wykorzystać na kompoty i kisiele). W tym czasie, wprowadzamy do śniadania chleb pytlowy lub bułkę z masłem oraz kawę zbożową lub kakao.

W 11 i 12 miesiącu żywienie niemowlęcia upodabnia się coraz bardziej do żywienia dziecka starszego. Warzywa przeznaczone na zupę lub na papki rozdrabniamy grubiej i już nie przecieramy przez sito. aby przyzwyczaić niemowlę do żucia i gryzienia. Zamiast mięsa możemy podać dziecku w zupie lub w papce jarzynowej chudą szynkę albo polędwicę drobniutko posiekaną. Możemy również podać niemowlęciu świeże parówki uprzednio zagotowane w wodzie, obrane ze skórki i roztarte. Mięso podajemy w postaci gotowanego pulpetu, a niekiedy w postaci smażonego na maśle lub oleju kotlecika (nie rumienić silnie tłuszczu). Wprowadzamy twaróg na słono z dodatkiem szczypiorku, a oprócz żółtka także całe jajo ugotowane na miękko lub przyrządzone na parze. Zaczynamy niemowlęciu dawać także mleko ukiszone (specjalnymi tabletkami kwaszącymi) lub pod postacią kefiru czy jogurtu oraz oprócz klusek lanych drobny krótki makaron lub zacierki rozdrobnione na tarce. Niemowlę coraz częściej może korzystać z posiłków przeznaczonych dla całej rodziny (zupy, jarzyny, ziemniaki, mięso gotowane itp.), tylko należy przystosować je do potrzeb niemowlęcia.
cytuj #
kasiadejna 22.02.10, 15:13:20
kasiadejna
:) Ja zaczęłam córeńce wprowadzać nowości i w pierwszych dniach było w porządku. Wręcz podziwiałam jak świetnie radzi sobie z jedzeniem papkowatego jabłuszka czy marchewki. Ale jak tylko doszło do zupki, odrzuciła wszystko :). Zrobiłam więc kilkanaście dni przerwy i zaczynamy od nowa.
cytuj #
agatkaaax 22.02.10, 18:57:16
agatkaaax
Ja tak sztywno zasad sie nie trzymałam i nie trzymam do tej pory, moje dziecko ma 2 latka i je wszystko,prócz zwykłego mleka.
cytuj #
Melba 28.02.10, 19:49:52
Melba
Też nie widzę potrzeby sztywnego trzymania się szablonów.
cytuj #
esotiq 28.02.10, 20:20:29
esotiq
agatkaaax napisał(a):
Ja tak sztywno zasad sie nie trzymałam i nie trzymam do tej pory, moje dziecko ma 2 latka i je wszystko,prócz zwykłego mleka.

No tak, ja również zwykłe mleko wprowadziłam później, Jakoś kiedy ukończyły 3 latka
cytuj #
sylwiawsk 6.03.10, 21:29:50
sylwiawsk
ja równiez nie trzymałam się tak sztywno tych szablonów
cytuj #
6.03.10, 21:50:52
~Konto usunięte
A to wszystko przede mną bo za 2 miesiące rodzi się mój maluch - ciekawe czy sie sprawdze jako matka i bede umiała się nim tak zając
cytuj #
danatwa 7.03.10, 11:38:16
danatwa
stosowałam się do tego kalendarza żywieniowego
cytuj #
majola 9.03.10, 14:22:08
majola
staram się wprowadzać według kalendarza żywieniowego ale czasami wprowadzam coś wcześniej
cytuj #
ewcia03bar 9.03.10, 22:27:24
ewcia03bar
nie trzymałam sie harmonogramu wprowadzałam powoli ale wcześniej i bardziej pod sprawdone decyzje mojej mamy
cytuj #

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Podpis:   
Podaj pierwszy znak kodu 1N5uj